Warsztaty w skansenie i w Restauracji Nadolanka

9 czerwca uczniowie klasy II C i II E pojechali na wycieczkę do Nadola.

Atrakcją tej starej wsi kaszubskiej położonej nad Jeziorem Żarnowieckim jest skansen „Zagroda gburska i rybacka”, który wszyscy uczniowie chętnie zwiedzali.To była bardzo dobra okazja, aby poznać tradycyjną XIX – wieczną zagrodę wiejską. W jej obrębie znajdowały się: domostwo, zabudowania gospodarcze oraz obiekty towarzyszące takie jak studnia, piwnica, wozownia, gołębnik, kierat, pasieka, wędzarnia i piec chlebowy. Z dużym zainteresowaniem dzieci oglądały chatę, w której koncentrowało się życie trzypokoleniowej rodziny. Następnie każde dziecko wzięło udział w warsztatach, podczas których można było poznać ginące rzemiosło oraz gospodarcze prace. Uczniowie zdobywali wiedzę na temat kolejnych etapów postępowania ze zbożem od momentu orki, aż do wypieku chleba. Finalnym efektem był wypiek chleba w miejscowym piecu chlebowym. Druga część warsztatów poświęcona była tkactwu ludowemu na Kaszubach. Dzieci poznały proces powstawania tkaniny od momentu pozyskania surowca aż do ostatecznego produktu. Efektem samodzielnej pracy dzieci były kolorowe pasiaki wykonane na ramkach tkackich. W pobliskiej Restauracji Nadolanka każdy razem z kucharzem mógł wykonać własną pizzę.Warto było podjąć różne zadania, które wymagały wysiłku i pracy, aby doświadczyć satysfakcji z różnych samodzielnie wykonanych prac.