08.05.2023

Święto Patrona w klasach 1-3

Z okazji Święta Patrona Szkoły uczniowie klas 1-3 oglądali przedstawienie „Jak kropla wody w oceanie”, które było poświęcone Siostrze Alicji Kotowskiej.

Mali aktorzy z 3 e wcielili się w członków rodziny Marylki, jej przyjaciół, uczennic, które uczyła i wychowywała oraz  żołnierzy, których leczyła.

W roli głównej bohaterki przedstawienia wystąpiły dwie dziewczynki. Pierwsza jako Maria Jadwiga Kotowska (Kornelia Grajkowska) grała scenki związane z życiem w domu rodzinnym, nauką na uniwersytecie oraz w czasie wojny polsko – bolszewickiej z 1920 roku. Druga jako siostra Alicja (Apolonia Andrzejuk) pojawiła się na scenie od chwili wstąpienia do zakonu Sióstr Zmartwychwstanek, poprzez pracę z dziećmi w szkole, aż do aresztowania 24 października 1939 roku.

W przedstawieniu brali udział liczni narratorzy, którzy recytowali głównie rymowane teksty na podstawie książki Ewy Stadmuller „Siostra Alicja jest z nami”.

Razem z młodszymi kolegami, w roli niemieckich żołnierzy wystąpili  uczniowie z klasy 6 d. Przedstawienie oglądali różni zaproszeni goście z SP Sióstr Zmartwychstanek w Wejherowie, SP z Pobłocia, ks. Proboszcz Parafii Chrystusa Króla i bł. Alicji, Dyrekcja naszej szkoły oraz członkowie rodzin dzieci występujących w przedstawieniu.

W tym gronie znalazł się również potomek Witolda Kukowskiego- pomordowanego w Lesie   Piaśnickim, który zabrał głos i opowiedział o swoim przodku. Wspólne świętowanie to wielka radość, ale też okazja do wprowadzenia uczniów w świat wartości patriotycznych związanych z szacunkiem dla historii swojego kraju i regionu.

Gabriela Kitowska i Mirosława Skrzypkowska