Wesoła Ósemka

Woda naszym skarbem – nauka i zabawa uczniów klasy ID

2021-11-21

Uczniowie klasy ID w czasie ostatnich lekcji poznali właściwości i znaczenie wody. H2O jest substancją bezbarwną, bezwonną, a mimo to bezcenną, niezbędną do życia dla każdego organizmu żywego. Niestety nadal wielu ludzi nie dba o środowisko i bez zastanowienia marnuje nasz skarb. My wiemy jak ważne jest oszczędzanie wody. Za pomocą naszego mini eksperymentu obserwowaliśmy jak wygląda obieg wody w przyrodzie. Dowiedzieliśmy się, że występuje ona w środowisku naturalnym we wszystkich trzech stanach skupienia. Woda w postaci ciała stałego – lód, zmroziła nam ręce i wywołała duże poruszenie. Wspólnie wykonaliśmy kilka eksperymentów z wodą, które nie tylko były widowiskowe i wywołały zachwyt, ale pokazały nam, że woda jako ciecz przyjmuje kształt naczynia – ma stałą objętość. Wiemy też, że niektóre substancje doskonale rozpuszczają się w wodzie, a inne wręcz przeciwnie.

Na pewno wszyscy powinniśmy pamiętać, że mając na uwadze znaczenie wody dla życia, musimy wspólnie chronić jej zasoby i dbać o jej jakość.

Magdalena Chełminiacka